Proč repasovat baterie?
Nejčastější dotazy k repasím akubaterií, které se zde pokusíme vysvětlit.
Pokud zde nenajdete odpověď na svoji otázku, neváhejte nás kontaktovat.
Neznačkové nové, stojí někdy méně než repasované?
Ano, je to pravda. V některých obchodech skutečně nabízí podobné nebo dokonce nižší ceny za nové baterie. Je ale nutné si uvědomit, že se nejedná o značkové (originální) baterie, nýbrž o čínské napodobeniny (kopie), kde především není kladen důraz na kvalitu ale na nízkou cenu.
Před takovým zbožím naše zákazníky upozorňujeme.
Má smysl repasovat nebo koupit nové?
Smysl to má a hned z několika důvodů:
-Získáte podstatně větší kapacitu, většinou 2x větší a tím akumulátor odvede mnohem větší práci, při stejném počtu nabíjecích cyklů!
– Úspora nákladů na novou stejně výkonnou baterii až 60%
– Ekologie, měníte jen část baterie, zbytek zůstává (vrtačka, nabíječka, kaslík na baterii)Takže smysl to má.
Možná, že si zde již vyberete a když ne tak vám zrepasujeme tu Vaši akubaterii.
Repasujete jen nářadí?
Repasujeme téměř vše od nářadí přes vysavače, zahradní techniku a různé spotřebiče na akumulátory,
Podle Vámi dodaného vzoru, Vám zhotovíme téměř cokoliv.
Jak dlouho repase trvá?
Z pravidla repase děláme do týdne. Pokud jde o urgentní případy tak do druhého dne, dokonce jsme schopni některé typy udělat na počkání.
Službu do druhého dne, nebo na počkání nabízíme jako jediní v ČR!!!
Co děláte se starými články?
Předáváme k ekologické likvidaci do sběrného dvora.
Mohu si zakoupit články a repasovat baterii sám?
Články samotné neprodáváme a nedoporučujeme. Jsme sice tým samouků, který se však postupně vyvinul v profesionály a touto problematikou se zabývá intenzivně od r 2016. Problematika repasí je ale moc široká a nelze nikomu poskytnout návod v několika větách, na co je třeba dbát, a co má smysl a co ne a proč.
Mám neznačkovou vrtačku, má to smysl repasovat, když novou sadu koupím za stejné peníze?
Jeden z velmi častých dotazů.
Je potřeba zvážit to v jaké stavu je samotná vrtačka a zda to má smysl. Pokud jste s nářadím spokojeni, nevydává nestandardní zvuky (vadná převodovka atd.) tak to smysl má.
Velmi mnoho zákazníků k nám přijde s větou:
,,… já jsem s tím velice spokojen, jen ta baterka moc nevydrží’’…
Otázkou je, zda kupovat každý rok nebo dva, novou vrtačku. Za nějaký čas zjistíte, že se Vám hromadí nářadí a stále nemáte s čím pracovat. Proto dle našeho názoru, je lepší si nechat vyrobit kvalitní baterii a X let ji používat. Nakonec zjistíte, že toto řešení znamená úsporu času, financí a starostí.
Také některé baterie nejdou repasovat?
Bohužel ano, některé baterie pro vyjmenované vrtačky nelze repasovat:
- Makita: BL 1415, BL1430, BL 1815…
- Dewalt: DC 9180….
- Rems: 14,4 V model s elektronikou.
- je pravda i to, že nejdou repasovat ani ty, kdy nabíječka signalizuje poruchu v podobě střídavě blikajících diod “ červená – zelená“. V tomto případě je nutno zakoupit baterii novou.
O repasi celkově. Základní údaje Většinou zastaralé baterie Ni-Cd, nebo Ni-Mh nahrazujeme výkonnějšími, lehčími a menšími Li-ion, které rovněž netrpí samovybíjecími proudy. Ovšem trochu něco za něco. Aby Lionky mohly dobře pracovat, nutno vložit řídící jednotku, která řídí max. a min. hladinu napětí jak jednotlivého článku, tak celé baterie. Jejich jmenovité napětí je 3,7 V a pracovní rozpětí max. a min. napětí je od 3 do 4,2 V. To znamená, kdyby např. maximální hladina napětí 4,2 V byla překročena, dojde k nevratnému poškození článku. Pro navržení vhodné baterie, je však třeba znát výkon spotřebiče i nabíjecí proudy, které dává vaše nabíječka. Tento základní požadavek však mnohdy nelze splnit, neboť jsme omezeni velikostí krabičky baterky. Pakliže pošlete k repasi baterii, kde již Lionky jsou, většinou nastane problém. Jsou-li tam tedy Lionky, je tam také řídící jednotka , která má speciální vazby na spotřebič i nabíječku. Je-li jednotka porušená, a to bývá často, pak oprava není možná, nebo občas lze použít i „naši elektroniku“ ale ta se tam většinou nevejde a když ano, tak nesplňuje vazby na nabíječku a repase není možná. Rovněž repase je ve hvězdách u některých nových výrobků, např: Parkside… kde výroce zakoduje nabíječku a baterku tajným čipem tak aby to nešlo nabít. Tedy chce, abyste si koupil další, novou s těmi šunty o zoufalé kapacitě a trvanlivosti.
Lionky však mají výhodu v tom, že je jedno jestli to nabíjíme silnější nabíječkou, neboť řídící jednotka tam prostě více napětí nepustí. Ovšem se signalizací nabíjení bývá problém. Že je nabito, tak to u starších baterií vypínalo buď teplotní čidlo, nebo hodnota V nabíječky, která je konstruována pro tuto baterii. To znamená, že když je nabito, tak se to u většiny typů nedozvíme, neboť to vypnula řídící jednotka, ale nabíječka dělá, jako že nabíjí. Ale nic se nemůže stát, klidně to tam tedy nechte déle, máte-li čas. Jen v málo případech se to trefí, že signalizace maká tak jak má. U nabíječek které mají trafo, se konec nabíjení dá ještě poznat tak, že trafo začíná vychládat.
Dále ještě k nabíjení: Když jste skončil s prací, baterku vložte do nabíječky až cca po 10 minutách, aby se baterka měla čas zklidnit.
Chování Lionek v praxi. Když vrtáte dlouho, a hladina napětí se dotkne minima, tak řídící jednotka na chvilku vrtačku vypne, aby si odpočinula. To znamená již dlouho nevrtat a dát baterii na nabíječku. Řídící jednotka zajišťuje také maximální výhodu a to je, že baterii nemůžete nikdy vybít ani přebít za nedovolenou hranici a proto vydrží déle.
Trochu ohledu na baterky: Přátelé, není to 220 V !! Je to jen náhražka. Prací, ale i nabíjením se baterie hřeje. Když má kaslík cca 35 st.C, tak uvnitř může být až 65 st.C a to je pro baterii limitní. Budeteli tedy trochu ohleduplní, baterie Vám za to bude dlouho sloužit, neboť výrobce udává životnost 1000 cyklů, což znamená, že v rodině byto mělo soužit i Vašim dětem. Nejhorší jsou takové firmy, které honí plán, mají málo baterek na střídání a vůbec „ z cizího krev neteče“. Ty jsou schopni poslat za půl roku k opravě i velice kvalitní baterky „ totálně uvařené“.
Smysl repase a její přidaná hodnota. Repase Vám určitě přinese finanční úsporu, když porovnáte cenu nových a repasovaných. Většinou levné, nové, které je možno cenově srovnat s repasí jsou ubohé kvality a nedají se srovnat s tím, co máte doma. Neplatíte značku, schránku baterie, získáte vyšší kapacitu, tím i delší provoz na jedno nabití, ale i životnost.
Skladování POZOR. Baterii nutno skladovat v nabitém stavu a nejlépe při nižší teplotě. Když baterii cca 1 rok