Proč repasovat baterie?

Nejčastější dotazy k repasím akubaterií, které se zde pokusíme vysvětlit.

Pokud zde nenajdete odpověď na svoji otázku, neváhejte nás kontaktovat.
Neznačkové nové, stojí někdy méně než repasované?

Ano, je to pravda. V některých obchodech skutečně nabízí podobné nebo dokonce nižší ceny za nové baterie. Je ale nutné si uvědomit, že se nejedná o značkové (originální) baterie, nýbrž o čínské napodobeniny (kopie), kde především není kladen důraz na kvalitu ale na nízkou cenu.

Před takovým zbožím naše zákazníky upozorňujeme.

Má smysl repasovat nebo koupit nové?

Smysl to má a hned z několika důvodů:

-Získáte podstatně větší kapacitu, většinou 2x větší a tím akumulátor odvede mnohem větší práci, při stejném počtu nabíjecích cyklů!

– Úspora nákladů na novou stejně výkonnou baterii až 60%

– Ekologie, měníte jen část baterie, zbytek zůstává (vrtačka, nabíječka, kaslík na baterii)Takže smysl to má.

Možná, že si zde již vyberete a když ne tak vám zrepasujeme tu Vaši akubaterii.

 

Repasujete jen nářadí?

Repasujeme téměř vše od nářadí přes vysavače, zahradní techniku a různé spotřebiče na akumulátory,

Podle Vámi dodaného vzoru, Vám zhotovíme téměř cokoliv.

Jak dlouho repase trvá?

Z pravidla repase děláme do týdne. Pokud jde o urgentní případy tak do druhého dne, dokonce jsme schopni některé typy udělat na počkání.
Službu do druhého dne, nebo na počkání nabízíme jako jediní v ČR!!!

Co děláte se starými články?

Předáváme k ekologické likvidaci do sběrného dvora.

Mohu si zakoupit články a repasovat baterii sám?

Články samotné neprodáváme a nedoporučujeme. Jsme sice tým samouků, který se však postupně vyvinul v profesionály a touto problematikou se zabývá intenzivně od r 2016. Problematika repasí je ale moc široká a nelze nikomu poskytnout návod v několika větách, na co je třeba dbát, a co má smysl a co ne a proč.

Mám neznačkovou vrtačku, má to smysl repasovat, když novou sadu koupím za stejné peníze?

Jeden z velmi častých dotazů.

Je potřeba zvážit to v jaké stavu je samotná vrtačka a zda to má smysl. Pokud jste s nářadím spokojeni, nevydává nestandardní zvuky (vadná převodovka atd.) tak to smysl má.

Velmi mnoho zákazníků k nám přijde s větou:

,,… já jsem s tím velice spokojen, jen ta baterka moc nevydrží’’…

Otázkou je, zda kupovat každý rok nebo dva, novou vrtačku. Za nějaký čas zjistíte, že se Vám hromadí nářadí a stále nemáte s čím pracovat. Proto dle našeho názoru, je lepší si nechat vyrobit kvalitní baterii a X let ji používat. Nakonec zjistíte, že toto řešení znamená úsporu času, financí a starostí.

Také některé baterie nejdou repasovat?

Bohužel ano, některé baterie pro vyjmenované vrtačky nelze repasovat:

  • Makita: BL 1415, BL1430, BL 1815…
  • Dewalt: DC 9180….
  • Rems: 14,4 V model s elektronikou.
  • je pravda i to, že nejdou repasovat ani ty, kdy nabíječka signalizuje poruchu v podobě střídavě blikajících diod “ červená – zelená“. V tomto případě je nutno zakoupit baterii novou.

O repasi celkově
Základní údaje.
Většinou zastaralé baterie Ni-Cd, nebo Ni-Mh nahrazujeme výkonnějšími, lehčími a menšími Li-ion. Ovšem trochu něco za něco. Aby Lionky mohly dobře pracovat, jsou řízeny elektronickou destičkou, která řídí max. a min. hladinu napětí jak jednotlivého článku, tak celé baterie. Jejich základní napětí je 3,7 V a pracovní rozpětí max. a min. napětí je od 3 do 4,2 V. To znamená, kdyby např. maximální hladina napětí 4,2 V byla překročena, dojde k nevratnému poškození článku. Pro navržení vhodné baterie, je však třeba znát pracovní odběrové proudy spotřebiče i nabíjecí proudy, které dává vaše nabíječka. Tento základní požadavek však mnohdy nelze splnit, neboť jsme omezeni velikostí krabičky baterky. Pakliže pošlete k repasi baterii, kde již Lionky jsou, většinou nastane problém. Jsou-li tam tedy Lionky, je tam také řídící destička, která má speciální vazby na spotřebič i nabíječku. Je-li destička porušená, a to bývá často, pak oprava je komplikovaná. Musí se objednat nová, neboť takový sortiment nelze držet na skladě a to trvá dost dlouho. Lionky však mají výhodu v tom, že je jedno jestli to nabíjíme silnější nabíječkou, neboť destička tam prostě více napětí nepustí. Ovšem se signalizací nabíjení bývá problém. Prostě je tam jiný typ baterie a řídící destička. U starších baterií že je nabito, to vypínalo buď teplotní čidlo, nebo hodnota nastavená v nabíječce, většinou trochu větší, než by nám nyní bylo potřeba. To znamená, že když je nabito, tak se to u většiny typů nedozvíme, neboť to vypnula destička, ale nabíječka dělá, jako že nabíjí. Ale nic se nemůže stát, klidně to tam tedy nechte déle, máte-li čas. Jen v málo případech se to trefí, že signalizace maká tak jak má. U nabíječek které mají trafo, se konec nabíjení dá ještě poznat tak, že trafo začíná vychládat.
Chování Lionek v praxi. Když vrtáte dlouho, a hladina napětí se dotkne minima, tak destička na chvilku vrtačku vypne, aby si odpočinula. To znamená již dlouho nevrtat a dát baterii na nabíječku. Destička má tedy také maximální výhodu a to je, že baterii nemůžete nikdy vybít ani přebít za nedovolenou hranici a proto vydrží déle.
Dále jsem několikrát v praxi ověřil, že když vrtáte do železa, nebo velkým vrtákem do dřeva, je lepší použít nižší převodový stupeň. Nejenom že se toho vyvrtá na jedno nabití cca 3x tolik, protože vybíjecí proudy jsou šetrnější. Vyšší rychlostí se zvýší odběrové proudy, a i když nevrtáte tak dlouho, baterka se může přehřát. Přehřátí se může kumulovat s vyšší teplotou v létě a zvláště, když baterku necháte na slunci. Jeli kaslík tedy již teplý tak na 40 st., není dobré ho hned dát na nabíječku (pakliže to není malé trafo), ale tak 10 min ho nechat vychladnout, protože při nabíjení se baterky také zahřívají a teplota se sčítá. Rovněž k přehřátí dojde, když baterkou poháníte nevhodný zdroj. Např: na flexu je potřeba použít alespoň 5 Ah a 18 V, když použijete baterku s 3 Ah, zničíte ji. Prostě chovat se k baterce šetrně, sledovat jejich teplotu při práci a odvděčí se Vám dlouhou životností.
Smysl repase a její přidaná hodnota.
Repase Vám určitě přinese finanční úsporu, když porovnáte cenu nových a repasovaných. Většinou levné, nové, které je možno cenově srovnat s repasí jsou ubohé kvality a nedají se srovnat s tím, co máte doma. Neplatíte značku, schránku baterie, získáte vyšší kapacitu, tím i delší provoz na jedno nabití.
Skladování
Přátelé POZOR. Baterii nutno skladovat v nabitém stavu a nejlépe při nižší teplotě. Nikoliv však za mrazu nebo v přílišném vlhku. Myslím, že garáž je dobré místo. Když baterii cca 4 měsíce nepoužíváte, jednou ji alespoň nabijte. Vybitým baterií prudce klesá životnost.
Přátelé, přeji Vám, aby Vám repasovaná baterie dlouho sloužila a byli jste s ní spokojeni. Kdyby se Vám s ní do jednoho roku cokoliv stalo, obraťte se na nás, zdarma Vám to opravíme.

 

S pozdravem Ing. Seidl Věroslav, Dvořákova 451,  439 23 Lenešice, tel 721 376 830